Twój email
Imię i nazwisko
Telefon
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
18 października 2020

Madame Marie-Isabele

...Paryż. Letni, lipcowy poranek.

Na trawie jeszcze kropelki rosy.

Śpiew ptaków nagle został przerwany dobiegającym z nieopodal hałasem.

Ludzie, jedni powoli, drudzy nawet biegiem, rządni sensacji zmierzali w kierunku zamieszania.

Paryski plac na skrzyżowaniu rue de l’Arbre-Sec i rue Saint-Honoré.

Tuż przy stojącej na nim wieży, potężny krzyż Trahoir. Swego czasu stała tu szubienica. Powierzchnia zwana nieoficjalnie Place de la Croix du Trahoir czy Place de l’Arbre Sec, była bardzo zatłoczona przez kilka stuleci. Do siedemnastego wieku odbywały się tu egzekucje. Jeszcze w 1739 roku stała tu szubienica l’Arbre sec (red. suche drzewo) oraz pionowe koło, gdzie obcinano uszy nieuczciwym sługom i fałszerzom.

Miejsce to znane jest z pewnego buntu. Révolte des sabotiers. Nieszczęśliwi chłopi zjednoczyli się wiosną 1658 roku przeciwko wycofaniu liarów. Po ogromnych wydatkach spowodowanych wojną francusko-hiszpańską i Frondą (rok 1659) kardynał Mazarin uciekł się do manipulacji monetarnych. Nie spodobało się to mieszkańcom miasta. Bunt jednak zakończył się tragicznym niepowodzeniem. Część chłopów została powieszona, a jeden z przywódców Marquis de Bonesson został zlikwidowany tu, na szubienicy l’Arbre sec, 13 grudnia 1659 roku.

Obok jeszcze stojącego krzyża, przeznaczonego na ostatnie modlitwy potępionych, wznosi się wybudowana w wieży fontanna. To Fontaine de la Croix du Trahoir. Na bocznych ścianach baszty widnieje nimfa, dłuta rzeźbiarza.

Paryż. Letni poranek.

Brukowany dywan zapełniony stopami obutymi w szmaciane ciżemki i chodaki z drewna.

Wrzask. Krzyki. Chyba nawet wyzwiska.

Place de la Croix du Trahoir.

Prymitywny wóz więzienny stoi na paryskim placu, a przy nim tłoczą się kobiety otoczone kordonem żołnierzy i pospólstwa. Żadna z nich nie spodziewa się jak zakończy się jej marny poniekąd los. 

...

 

Historia, która dzieje się w Paryżu, w dwóch różnych czasach. pierwszy to rok 1788, dzieje prostytutki imieniem Marie-Isabelle. Drugi to rok 1841 i dzieje dziewczyny imieniem Marie-Amélie, jej wnuczki. całość podparta realnymi wydarzeniami i historia ówczesnego Paryża. 

Termin:  10 listopada - 20:00

Salpêtrière - Brama do Bicêtre

+48 692121516

ul. Orląt Lwowskich 2, 76-200 Słupsk

76-200 Słupsk
ul. Orląt Lwowskich 2

czytelnia.cafeparis@gmail.com

Kontakt

Godziny otwarcia

tylko online