6ème arrondissement de Paris

 

Położona na lewym brzegu, w najstarszej dzielnicy miasta. Jej budowa przez Rzymian sięga starożytności. Pierwsze domy pochodzą z okresu rzymskiego, ale obszar ten został rozszerzony na południe dopiero w XIX wieku.
Obecne granice 6. dzielnicy datowane są od 1860 roku. Obejmują one większość dawnej 11. i niewielką część 10. dzielnicy. Omawiana dzielnica leży pomiędzy 5. a 7. okręgiem. Piąta, z hałaśliwym życiem, placówkami edukacyjnymi, miejscem zamieszkania nauczycieli i ich uczniów. Siódma, zachowuje spokój, z długimi i cichymi ulicami. Jardin du Luxembourg jest neutralnym gruntem, gdzie zbliżają się te dwa światy.
Piąta dzielnica to obszar, znany jako Le Luxembourg.
Quartier de la Monnaie, gdzie dominują producenci książek, księgarnie przy nabrzeżu (bouquinistes), drukarnie i antykwariaty, gdzie są kupcy specjalnego rodzaju, bardziej bezinteresownymi, niż mogłoby się wydawać. Obszar ten jest jednym z najbardziej literackich w Paryżu. Pomimo dwóch wyjątkowo surowych zabytków znajdujących się na jego terytorium, Hôtel des Monnaies i Palais de l’Institut, obszar ten jest najludniejszy i najstarszy w dzielnicy.

                                                                                                                                                                      Jardin des Grands Explorateurs

 

Przedstawiający te same cechy, Quartier de l’Odéon jest jednak bardziej i wyłącznie literacki, mniej mieszczański, bardziej żywy. Zawiera Théâtre de l’Odéon i jego galerie, w których mieszczą się księgarnie, Ecole des mines, Wydział Lekarski (Broussais-Hôtel-Dieu / Paris VI), Université René Descartes (Paris V), Lycées Saint-Louis et Montaigne, następnie Sénat i Jardin du Luxembourg. Église Saint-Sulpice jest zabytkiem sakralnym.
Quartier Notre-Dame-des-Champs od dawna jest dzielnicą klasztorną. Cichą, spokojną, nieco nudną. Swoją nazwę zawdzięcza kościołowi parafialnemu, który sam bierze ten termin od dawnego klasztoru Notre-Dame-des-Champs.
Quartier Saint-Germain-des-Prés położony pomiędzy Sekwaną na północy, rue des Saints-Pères na zachodzie, rue de Seine na wschodzie i rue du Four na południu, jest najmniej rozległy. Ta niewielka przestrzeń zawiera jednak kilka ważnych zabytków; przywołuje ciekawe wspomnienia, o których warto rozmawiać. Pierwotnie składał się wyłącznie z ogrodzenia i budynków gospodarczych opactwa Saint-Germain-des-Prés. Uniwersytet uzyskał w XIII wieku cały region w pobliżu Sekwany, na północ od opactwa, stąd nazwa duchownych Pré.
Ratusz 6. dzielnicy znajduje się przy 78, rue Bonaparte. Budowa tego neoklasycznego budynku rozpoczęła się w 1847 roku i skończyła się dwa lata później.

18 października 2020

Dzielnice Paryża. 6. dzielnica Paryża

+48 692121516

ul. Orląt Lwowskich 2, 76-200 Słupsk

76-200 Słupsk
ul. Orląt Lwowskich 2

czytelnia.cafeparis@gmail.com

Kontakt

Godziny otwarcia

tylko online